Bóle odleżynowe

Długotrwały ucisk skóry i tkanek podskórnych powstały w wyniku leżenia czy siedzenia stale w jednej pozycji może prowadzić do niedotlenienia tkanek i ich martwicy. Sprawdź, w jaki sposób można poradzić sobie z ranami oraz bólem towarzyszącym powstałym odleżynom.

Czym są i jak powstają odleżyny?

Odleżynami nazywamy rany martwicze tkanki. W uciskanym miejscu przez naczynia tętnicze i żyle krew nie jest w stanie swobodnie przepływać. Brak dopływu krwi do tkanek sprawia, że powstają odleżyny. Odleżyny powstają najczęściej na tych częściach ciała, które mają niemal stałą styczność z podłożem. Cierpią na nie najczęściej osoby, które długotrwale leżą w łóżkach lub niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich. U osób leżących powstają najczęściej w okolicach kości krzyżowej i łopatek, ale także pięt łokci i z tyłu głowy. Z kolei u osób siedzących na wózkach inwalidzkich w okolicach kości kulszowej i krzyżowej.

Stopnie rozwoju odleżyn

Zależnie od głębokości tkanek, które objęte są martwicą, możemy wyróżnić 5 stopni głębokości odleżyn:

  • I stopień – naskórek nie jest przerwany, występuje zaczerwienienie w miejscu ucisku, które samodzielnie blednie,
  • II stopień – nieblednące zaczerwienienie, może występować obrzęk i zapalenie w miejscu ucisku,
  • III stopień – w miejscu ucisku mogą powstawać rany pokryte cienkim strupem lub żółtawą masą powstałą z rozpadających się skórek,
  • IV stopień – powstają uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej,
  • V stopień – głębokie uszkodzenia skóry, które przekraczają powięź aż do mięśni czy stawów.

Sposoby zapobiegania powstawaniu odleżyn

W profilaktyce odleżyn kluczową rolę odgrywa częsta zmiana pozycji chorego. Regularna zmiana położenia chorego wymaga najczęściej pomocy opiekuna. Dodatkowo powinno stosować się regularne oklepywanie ciała chorego, aby pobudzić krążenie krwi. Bardzo pomocne okazują się specjalne materace, prześcieradła i poduszki przeciwodleżynowe. Pacjent powinien stosować zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi niezbędne witaminy i minerały. Dieta powinna być także bogata w białka, które później organizm będzie mógł wykorzystać w procesie odbudowy zniszczonej tkanki. Konieczne jest stosowanie należytej pielęgnacji ciała. Stosując specjalne preparaty i kosmetyki pielęgnacyjne będziemy w stanie przez dłuższy czas utrzymać elastyczność i nawilżenie skóry. Wybierając preparaty pielęgnacyjne powinno się wybierać te nieperfumowane, które nie będą nadmiernie wysuszać skóry, ani też nie pozostawią stałych zawilgoceń. Ważne jest jednak, aby wszystkie działania w profilaktyce przeciwodleżynowej były dostosowane do rodzaju schorzenia.

 

odleżyny najczęściej powstają u osób pozostających w pozycji leżącej

Jak radzić sobie z odleżynami?

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiegać powstawaniu odleżyn. Musimy mieć świadomość, że odleżyny goją się bardzo wolno, a całkowite pozbycie się ran jest niezwykle trudne. Oczywiście istnieją zaawansowane metody leczenia, które wspomagają gojenie się ran np. stymulacja elektryczna, ultradźwięki,  komora tlenowa, promienie czerwone czy ultrafioletowe. Ważne jest, aby metoda była indywidualnie dobrana do etapu i rodzaju choroby.

 

W procesie gojenia ran odleżyn niezwykle pomocny może się okazać preparat STOP BÓL. Poza właściwościami przeciwbólowymi, preparat doskonale radzi sobie z gojeniem ran i łagodzeniem stanów zapalnych skóry. STOP BÓL to produkt naturalny, który nie uczula i nie zawiera dodatków chemicznych. Skutecznie zmniejsza obrzęk powstający na skórze i stymuluje gojenie się ran. Dlatego preparat może być z powodzeniem wykorzystany do usunięcia ran powstałych w wyniku odleżyn.

 

Artykuły publikowane na niniejszym blogu to treści o charakterze informacyjnym i w żadnym wypadku nie mają na celu zastąpienie specjalistycznej opinii medycznej. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub odpowiednim pracownikiem służby zdrowia.

O nas

ul. Zdrojowa 40,
57-350 Kudowa Zdrój

stop

+48 888 533 811 +48 881 444 156